KONTAKT O KLUBIE CZŁONKOWIE STARTOWISKA WYPRAWY / ZDJĘCIA SPORT SZKOŁA AKTUALNOŚCI LINKI SPONSORZY
.
STARTOWISKA:
KOWARY:
Rudnik
Wołowa Góra
KARPACZ:
Mała Kopa
MIEROSZÓW:
Krowiara
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE:
Róg
ŚWIERADÓW ZDRÓJ
Stóg Izerski
JEŻÓW SUDECKI
Góra Szybowcowa
CZECHY
Cerna Hora
KARKONOSZE − KOCHAM TE GÓRY
Czy to nie dziwne, że mimo już prawie 2500 godzin spędzonych w powietrzu, w przeróżnych miejscach od RPA poprzez Maroko, Hiszpanię, cały Alpenland, aż po Norwegię, pokonywanie kilometrów i czas spędzony nad graniami Karkonoszy i okolic cieszy mnie wielokrotnie bardziej. Dosłownie "drobne" 30 km w okolicach Śnieżki ma dla mnie większą wartość niż "ustrzelone" setki z Alp! Dla tych gór wyprowadziłem się przed kilkoma laty z Wrocławia, aby mieć z tarasu widok na 4 startowiska i latanie w zasięgu 30 minut.

Znam te tereny z wielu wycieczek, pieszych i rowerowych, ze wspinaczek w Sokolikach, z kitesurfingu nad Bukówką czy zimą snowboardu, ale największym walorem (dla mnie) są doskonałe możliwości treningu latania.

Pilot, który poradzi sobie u nas nie będzie miał kłopotów z lataniem w innych miejscach: tych większych jak Alpy, czy też w terenie bardziej "pagórkowatym" jak dla przykładu okolice Beskidów czy Stranika. O równinach nawet nie będę wspominał, gdyż uważam, że z doświadczeniem "górskim" bez problemu radzimy sobie na terenie płaskim, odwrotnie to nie zawsze działa.

Mamy w Karkonoszach możliwość zdobywania doświadczenia w prawie każdym rodzaju latania! W zależności od warunków, możemy zdecydować się:
Na latanie ściśle granią główną, nad terenem o charakterze wysokogórskim (1200-1600m) od przełęczy Okraj - Czoło przez Śnieżkę, Kopę, Mały i Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Szrenicę aż po Jakuszyce.
Na latanie tzw. granią przedgórza, po wzniesieniach 500-800 metrowych, charakterem nieco przypominających okolice Stranika. Mam na myśli cały teren od Strzelca za Karpaczem poprzez Zamek Chojnik i dalej w Izery aż do Świeradowa
W końcu na połączenie wyżej wymienionych terenów z lotami w kierunku przedpola, gdzie teren pagórkowaty powoli zamienia się w zupełnie równinny.


Właściwie jedyne, czego nam brakuje to typowego dla wielkich dolin Alpejskich silnie rozbudowanego systemu wiatrów dolinowych.

Latanie w Karkonoszach przez ostatnie lata bardzo się rozwinęło. Efektem pracy, nieżyjącego już "latającego" Burmistrza Kowar - Marka Jiruski, mamy dobry kontakt i pomoc od władz miasta. W Kowarach istnieje Karkonoski Klub Paralotniowy zrzeszający prawie setkę aktywnych pilotów. Członkowie klubu sprawują pieczę nad lokalnymi startowiskami i lądowiskami i dbają o nie.

Warunki Warunki do latania nie należą do szkolnych. Szczególnie piloci z ośrodków wyciągarkowych, nie obyci z górami i wpływem ukształtowania terenu (orografii) na zmianę siły wiatru i jego kierunku, powinni zachować ostrożność i przed lataniem w miarę możliwości zasięgnąć informacji u bardziej doświadczonych pilotów.

Z drugiej strony zaobserwować można jak z roku na rok wzrasta poziom latania. Coraz większa ilość pilotów regularnie przy dobrej pogodzie lata po całej okolicy! Wycieczki po całym grzbiecie Karkonoszy, Karkonoszy razem z Izerami i dalej w kierunku Saskiej Szwajcarii, wycieczki do Zgorzelca, Zielonej Góry, czy za masyw Śnieżnika, stają się powoli standardem. Poprzeczka odległości 150km jest wielokrotnie pokonywana przez naszych pilotów.


W typowy, "lotny" dzień spotykamy się rano najczęściej na stacji benzynowej przy obwodnicy Kowar (na masztach wiszą rękawy) lub na Statoilu niedaleko lądowiska pod Rudnikiem. Tutaj podejmowana jest decyzja, na które startowisko się wybieramy.

przygotował: Grzegorz Olejnik

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda latanie w Karkonoszach polecamy filmy:
Karkonosze 2011 (film Roberta Rajzer)
Karkonosze 2010 (film Roberta Rajzer)
Karkonosze 2007 (film Jakuba Kryjaka)
Karkonosze 2006 (film Szymona Gorskiego)
STRONA GLҗNA   |   MAPA STRONY   |   PLIKI COOKIES   |   WEBMASTER   |   FORUM KLUBU   |   ANCYK © 2006   
 

MUZYCZNE RADIO

NADLE¦NICTWO ¦NIE—KA